שבת בבוקר, יום ראשון

בצהרי יום שבת ניפנף כריסטיאן פרודהום בדגל שלו ממרומי הגג הנפתח במכוניתו האדומה וכך החל הסיפתח של הטור דה פראנס 2018.

מזג אוויר יפה במחוז וונדה, בלואר האטלנטי, איפשר לרוכבים להציג רכיבה מהירה יחסית;
מזג האוויר החם וההביל במחוז השרון בישראל איפשר לצפות בנוחות ברוכבים תחת מזגן.

מכיון שמדובר ביום שבת, הרי שהייתי צריכה לתמרן בין ארוחת שבת משפחתית, הקראת ספרים, המצאת אגדות לבקשת הקהל, דרישות צפייה ב”מטוסי העל” ו”פו הדב ופיל נפיל”, וזיפזופים למגרשי הטניס בווימבלדון. מזל שמשחקי המונדיאל החלו לאחר סיום המירוץ. בינינו, חוץ מעוד מהנוף יפהפה, לא הפסדתי יותר מדי.

היום הראשון של הטור דה פראנס הוא תמיד יום מלהיב, מסעיר ומרגש. לרוכבים ולצופה (-אני) כאחד. אפילו שמדובר ב- 201 קילומטרים בשטח מישורי יחסית. יש גם בונוס לצופה: הנוף של הלואר האטלנטי יפהפה. שטח מישורי יחסית אומר מהירות גבוהה. יום ראשון אומר אדרנלין משתחרר ותשוקה לניצחון עוצמתית יותר.
– ולעיתים מסוכנת, כפי שראינו בכאוס שנוצר לקראת סיום המירוץ שהוביל למספר תאונות לקראת סיום המקטע בהן נפצע, בין היתר, כריס פרום (סקיי).

היו גם שלושת המוסקטרים, קבוצת בריחה שהורכבה משלושה צרפתים. אחד מהם, קווין לדאנואה (Ledanois), רוכב בן 24 מקבוצת פורטונאו-סאמסיק (Team Fortuneo-Samsic), אסף את הנקודה הבודדה שהמתינה לו על הקילומטר ה-173, על גביעה קטנה בגובה 30 מטרים (קטגוריה 4) והוא יהיה מלך ההרים בשלב השני. קווין הוא דור שני לרכיבת אופני כביש תחרותית. הוא בנו של איבון לדאנואה, רוכב מקצועי בקבוצות פרו, שלמעט זכייה בשלב אחד בוואלטה ד’אספניה 1997 לא השאיר חותם רציני ברכיבת האופניים הצרפתית. לאחר פרישתו מרכיבה, ניהל מקצועית את קבוצת BMC מספר שנים.
לרכב שלב בחולצה המנוקדת – זה הישג יפה לבן קווין, ומי יודע, אולי הבן יצליח הרבה יותר מאביו.

כל הכבוד לפרננדו גאוויריה, הקולומביאני בן ה-23 מקבוצת קוויק-סטפ, שנתן את כל הנשמה והצליח להגיע ראשון לקו הסיום, מקדים במעט את פטר סאגאן (בורה-הנסגרואה) ואת מרסל קיטל (קאטיושה). למעשה, גאוויריה מחזיק את החולצה הצהובה (דירוג כללי), החולצה הירוקה (נקודות ספרינט) והחולצה הלבנה (דירוג כללי רוכב צעיר). לפיכך, סאגאן ילבש מחר את החולצה הירוקה כסגנו של גאוויריה; ודילאן גרונאווגן (לוטו-יומבו) יחל מחר את המירוץ בלבן, כסגנו של גאוויריה בתחרות הדירוג הכללי של הרוכב הצעיר.

*** עדכון מתחילת שלב 2: מסתבר, שכאלוף העולם המכהן, סאגאן יכול לבחור האם ללבוש ירוק ולוותר על סמל הקשת בענן, או לוותר על החולצה הירוקה ולהישאר עם הקשת בענן. מכיוון שהוא לא מוביל בקטגורית הספרינט/נקודות, בחר סאגאן בקשת בענן. לפיכך, קיטל לובש ירוק בשלב זה.

פרננדו גאוויריה (קוויק-סטפ-פלורס) חוצה ראון את ק ו הסיום בשלב הראשון של הטור דה פראנס 2018. מאחוריו (מצד שמאל בתצלום) – פטר סאגאן ומרסל קיטל. תצלום: Quick-Step Floors Cycling Team © Tim De Waele / Getty Images

מבחינת גאוויריה זהו הישג נהדר. אני זוכרת אותו מככב בג’ירו. ועכשיו – כבר ביומו הראשון בטור דה פראנס ניצח את השלב ויעלה לשלב הבא בחולצה צהובה. זהו איתות משמעותי על כוונותיה הרציניות של קבוצת קוויק-סטפ פלורס, שהגיעה לטור בהרכב חזק. גם פטר סאגאן, שהגיע במקום השני ובזמן זהה לזה של גאוויריה, מאותת לנו על כוונותיו ועל כוונותיה של קבוצת בורה-הנסגרואה. מרסל קיטל במדי קאטיושה אף הוא בכושר, בזמן זהה במקום השלישי. הפערים בזמנים ביניהם נובעים מהבונוסים השונים שמקבלים העולים לפודיום בכל שלב.

בשל תאונות אלו הפסידו כריס פרום (מקום 91), אדם ייטס (מקום 84) וריצ’י פורט (מקום 83) זמן חשוב, ושלושתם יחלו את השלב השני בפער של 1.01 ד’ מגאוויריה. נאיירו קינטנה, שנאלץ בקילומטרים האחרונים לעצור בצד בשל תקלה מכאנית לצורך החלפת גלגל, איבד זמן ויחל את השלב השני בפער של 1.25 ד’ (מקום 112).

//

תוצאות שלב 1 בטור דה פראנס 2018 ודירוג כללי

  1. פרננדו גאוויריה (קולומביה; קוויק-סטפ-פלורס) – מחזיק החולצה הצהובה, הירוקה והלבנה
  2. פטר סאגאן (סלובקיה; בורה-הנסגרואה)
  3. מרסל קיטל (גרמניה; קאטיושה)
פרננדו גאוויריה בחולצה הצהובה של מוביל המירוץ. מבע של שמחה על חלום שהתגשם. תצלום: Quick-Step Floors Cycling Team © Tim De Waele / Getty Images