תערוכת Beers 2012 בפרספקטיבה של כמה חודשים – מה באמת התחדש?

בחודש ינואר השנה התקיימה, בפעם השניה, תערוכת Beers 2012. תערוכה זו מיצבה את עצמה בשנתיים האחרונות כאירוע הגדול והמרכזי של ענף הבירה ומציגים בה מותגי בירה רבים, יבוא לצד תוצרת כחול לבן. במסגרת התערוכה הוצגו חידושים ומגמות לקראת שנת 2012.

עכשיו, ארבעה חודשים בתוך שנת 2012 ולאחר התערוכה, בחן יואב קובלסקי, מבשלן (מבשלת פיסטה) האם התחזיות התממשו.

תערוכת Beers 2012
תערוכת Beers 2012

מבשלות מקומיות וייבוא בירות חדשות

בתערוכה בירס 2012 הציגו לראשונה מבשלות מקומיות חדשות, כמו מבשלת שריגים (שיתוף פעולה בין מבשלת רונן ומבשלת עמק האלה), מבשלת אחוזת בית ומבשלת שפירא. יבואנים הציגו מבחר בירות חדשות, כמו ברוקלין וינטר אייל, ווסטמאלה (Westmalle) דאבל וטריפל, גיליוטינה (La Guillotine Beer) ועוד רבות וטובות.
בזמן התערוכה היו המבשלות המקומיות החדשות בשלבי הקמה מתקדמים, יותר או פחות, ולכן קשה לשפוט מה מצבן הכלכלי ומה מצב קיבולת הייצור וההפצה שלהן. מבשלת שפירא הצליחה לבסס את עצמה היטב באזור ירושלים ופוזלת כעת גם לאזור תל אביב והמרכז.
בנוגע לבירות המיובאות, נראה שהבירות החדשות שהגיעו השנה לישראל לא הצליחו לבסס את עצמן מעבר לחוגי ה”ביר גיקס”. עם זאת, נשוב ונבחן את חדירתן לשוק השותים הישראלי לאחר שתתחיל באופן רשמי עונת הבירה ביום העצמאות.

תערוכת Beers 2012
תערוכת Beers 2012

סיידרים

סיידר אינו משקה שיוצר או נשתה באופן מסורתי בישראל. עם זאת, בשנים האחרונות נראה שהולך ומתחזק ייבוא הסיידרים, בעיקר מאירלנד ואנגליה. אפשר לקשר את המגמה עם טרנד העדפת בירות הפירות למיניהן בקרב נשים. בתערוכת Beers 2012 הוצגו לא מעט סיידרים של יצרנים מקומיים. הסיידרים של Side Effect מקיבוץ אלרום, שבבעלות יקבי רמת הגולן, הרשימו ביותר. גם כאן מוקדם לשפוט את מידת החדירה לשוק, כיוון שהנראות של המוצרים האלה עדיין נמוכה. ההנחה היא, שככל שנתקדם אל עבר עונת הקיץ החמה, יופצו המוצרים באופן מסודר יותר ויזכו לחשיפה גדולה יותר בקרב קהל השותים הצמא.

תערוכת Beers 2012
תערוכת Beers 2012

בירות עונתיות

תערוכת בירס 2012 התאפיינה בהשקתן של בירות עונתיות או בירות מיוחדות שייצרו לקראת האירוע. בירות אלו, שהוכנו על ידי מבשלות בוטיק ישראליות, מיוצרות בכמויות קטנות ובדרך כלל אינן מיועדות לקהל הרחב אלא לאותם משוגעים לדבר, אותם ביר גיקס שהוזכרו קודם לכן. זוהי תופעה מבורכת, שתופסת תאוצה ומצליחה ליצור מספיק עניין על מנת להפוך את המסורת הזו לתופעה קבועה, כמו למשל הוצאת מספר מהדורות של בירת עוג של מבשלת הגולן או ייצור “בירת החודש” על ידי מבשלת הדובים.

תערוכת Beers 2012
תערוכת Beers 2012

לסיכום

לאחר קיומה של תערוכת Beers 2012 בפעם השנייה ברציפות, ניתן לומר שהתערוכה מסמנת את פתיחת השנה “הביראית” ומאפשרת הצצה למגמות הצפויות בשוק הבירה בשנה הקרובה. נותר רק לבחון האם המגמות העיקריות שהוצגו השנה יתרמו להגדלת שוק הבירה הישראלי, או להמשך מגמת נגיסת נתח השוק מהיצרנים הגדולים שהחלה בשנים האחרונות.

* * *