רגעי הנאה תל-אביביים על קנבס / אבי כ”ץ

בחודשיים האחרונים ישב אבי כ”ץ פעמיים בשבוע בבתי קפה תל-אביביים וצייר את הנוף האורבני.

כ”ץ, שבאמתחתו קריירה עשירה בתחום האנימציה (סטודיו הארט של DPSI – “גיבור של כולם” ועוד) ובתחום הפרסום (“אני מתרגם רעיונות של אנשים לציורים”) החליט הפעם לצייר עבור עצמו. האתגר נולד עקב הצורך לעזוב את תל-אביב לשהות ארוכה בחו”ל: “רציתי לקלוט את תל-אביב, לעצור את הזמן, לצרוב את העיר בזיכרון”.

את הבחירה בציור, להבדיל מצילום הוא מסביר בכך ש”לשבת ולצייר מושך יותר אנשים מאשר לשבת ולצלם. גם בקפה לבונטין אנשים התחילו להתקבץ ולדבר. זה לא משהו שאתה רואה.”

צילום, לדבריו של כ”ץ, מרתיע יותר בעלי עסקים ואינו מאפשר חיבור איתם: “אתה הולך ליד חנויות ואתה מצלם, אז הרבה פעמים ישאלו לְמָה אתה מצלם, אתה ממס הכנסה?” ולעומת זאת “תשב פה ותצייר, אותו בן אדם, אותו מקום, אבל במקום מצלמה – נייר ועט. האנשים במקום הזה [כ”ץ מצביע על הציור שלידינו, ראו למטה] הוציאו לי שולחן החוצה כדי שאשב על המדרכה, כי לא היתה זווית טובה לכלבו שלום. בא פקח ואמר שאסור להוציא שולחן על המדרכה. אמרו לו: לא, אל תדאג, זה פרוייקט, אל תדאג. זה נהיה מין קטע כזה.”

כ”ץ מוצא שבציוריו את תל-אביב “יש משהו שמנקה את הלכלוכים. משהו אירופאי נקי” ומודה שלפעמים הוא אינו נאמן למקור: “אני גם מנקה דברים שלא מתאימים. שם [הוא מצביע על האיור של גלידריית אניטה] מאחורי הגג השבור יש גורד שחקים. החלטתי שאני לא רוצה אותו.” ואכן הוא לא באיור.

כ”ץ גם הוסיף נמלים על השולחן באחד מבתי הקפה בהם ביקר וזכה ליחס אנטיפטי, ועכבר בקומה השנייה של מקום אחר (מסתבר שכ”ץ אוהב עכברים, כך שזהו סימן חיובי דווקא).

מתחת לכל ציור מתעד כ”ץ בקפדנות מה שתה ואכל באותה הזדמנות ואת המחיר הכולל. היו מקומות, כך הוא מספר, שהתלהבו בהם מהאיור והציעו לו אוכל או קפה חינם, אבל הוא סירב בגלל התיעוד. “המטרה שלי להחזיר את מחיר הקפה או הארוחה”, מוסיף כ”ץ בחיוך.

הרעיון להדפיס את האיורים על קנבס ולהציג אותם בתערוכה עלה בעקבות תגובות האנשים במקומות בהם צייר, ותגובות חבריו לעבודה לאחר שסרק את האיורים ועיבד אותם בפוטושופ (“אמרתי לעצמי אולי יש פה משהו”). המיקום – “הטרקלין – ביסטרו בשר ויין” – אינו מקרי. המוסד הקרניבורי שוכן בבניין לשימור וגם העיצוב הפנימי משדר אווירת רטרו עם ניחוח תל אביבי “של פעם”.

אם לשפוט לפי כמות האנשים שפקדו את התערוכה בבוקר הפתיחה ביום שישי, נראה שהרעיון לשלב אוכל טוב ואמנות מקומית מוצלח מאוד.

אנשים הסתובבו, בחנו את האיורים, וכמוני – ניסו לזהות את המקומות ולהשוות לזיכרונות שלהם. עוד זווית ראיה מעניינת על העיר הגדולה.

התערוכה “אבי כ”ץ – תל אביבי: רגעי הנאה תל-אביביים על קנבס” מוצגת בטרקלין במהלך חודש יוני. כניסה ללא תשלום.

במהלך החודש יקיימו שם גם שלושה ערבי אמן ייחודיים שיוקדשו למפגש עם אבי כ”ץ וישולבו עם ארוחה מיוחדת בת שש מנות (7.6, 8.6, ו- 14.6).

הטרקלין – ביסטרו בשר ויין“, רחוב נחלת בנימין 41, תל-אביב.

* * *

** תמונות ההדפסים ששולבו לעיל – באדיבות יח”צ.