שפים מבשלים בבירה / טמפל בר

רשמים מטעימת מנות מהתפריט המיוחד של רשת הטמפל בר – שפים מבשלים בבירה, עם בירה ולצד בירה

יום שני בערב. סניף טמפל בר שבסינמה סיטי, מתחם גלילות. התיישבתי ליד השולחן הארוך בצורת חי”ת בחדר ה- VIP.

אחד מהמוזמנים פנה אליי בחיוך ששמור לבלונדיניות מטומטמות ש”כאן צריך לשתות אלכוהול, את יודעת”. בצד השני שלי מישהו כמעט מת מצחוק. יצר הרוע השתלט עלי, חייכתי חיוך בתולי ושאלתי אותו בנימוס מה הוא שותה. “קילקני” הוא ענה, “מה שהזמין זה שיושב לידי”. א גרויסע מציאה. כשמולך תפריט בירה ובו יותר ממאה בירות לבחירה, צריך להבין מאוד כדי לבחור קילקני.

ניצלתי את ההזדמנות לטעום את השלנקרלה המעושנת. בשנים האחרונות אני נמשכת לטעמים מעושנים, במיוחד בוויסקי, ולאחר ששמעתי על השלנרקלה תכננתי לטעום אותה והנה נקרתה ההזדמנות. שאיפת הארומה המעושנת גרמה לי לחייך בפעם הראשונה בערב. ארומה עם נפח. גם הטעם המעושן היה נהדר, אולם ככל שהתרגלתי לטעם שככה ההתלהבות ותקפו אותי געגועים ללגבולין. טוב, זה לא כוחות.

פטה כבד עם בירת קסטיל רוז'. שף לאון אלקלעי. צילום: יורם אשהיים
פטה כבד עם בירת קסטיל רוז’. שף לאון אלקלעי. צילום: יורם אשהיים

אחרי כמה מנות ראשונות מהתפריט הרגיל, שמכיל היצע מרשים של מנות מלוות לאלכוהול, הגיעו למרכז השולחן המנות החדשות ועימם גם מצעד השפים. רשת הטמפל בר הטילה על מספר שפים משימה להרכיב מנה אחת עם בירה והתוצאה – תפריט מיוחד שמוצע ברשת עד לסוף חודש יולי.
התחלנו עם פטה כבד עם בירת קסטיל רוז’ שיצר השף לאון אלקלעי. בהמשך הגיע סלט עם סלמון בבירת גינס של צחי בוקששתר. שף חיים טיבי הכין ספייריבס טלה בבירה על ראגו עדשי ותרד גינה. שף דוחול ספאדי יצר את מנת ראס אל עספור ואחרון חביב, שף מוטי גלעד – שף הטמפל בר, הכין גלידת וניל גורמה, מרנג וקסטיל רוז’.

חמישה שפים עם חיוך גדול ובירה ביד. צילום: יח"ץ
חמישה שפים עם חיוך גדול ובירה ביד. צילום: יח”ץ

ככלל, מנות התפריט החדש היו טובות מאוד בהשוואה למנות התפריט הרגיל שמתלווה לאלכוהול בברים מסוג זה.

המנה המוצלחת ביותר שטעמתי באותו ערב היתה זו של השף דוחול ספאדי. ספאדי יצר מנה בהשראת המטבח של מסעדתו “דיאנא” והעניק לה את השם ראס אל עספור (ראש של ציפור). קוביות קטנות של בשר טלה מוקפצות עם שום, פלפל חריף ותבלינים ריחניים. כל הטועמים שמסביב לשולחן, היו שותפים לדעתי, כי זו המנה הטובה ביותר שמציע תפריט הבירות. תוך כדי אכילה דנו בשאלה המיתולוגית: האם לנגב בדוך או בסיבוב. דווקא במנה זו לא שולבה בירה וטוב שכך: אפשר בהחלט לשתות לצידה בירת לאגר קלילה. אני הייתי בוחרת באחת האיטלקיות – פרוני או מורטי. פרוני, המוצעת בתפריט האלכוהול של הטמפל בר היא בירה קיצית, קלה ומרעננת. כאיטלקיה אסלית היא תשתלב עם מנה מתובלנת לכיוון החריפות, כמו זו של ספאדי.

דווקא ממנה אין לי צילום.

אחריה התרשמתי מהמנה של השף צחי בוקששתר – סלט הסלמון בבירת גינס. בוקששתר סיפר כי השרה את קוביות הסלמון בגינס למספר שעות, ציפה אותן בקמח וטיגן. “למה דווקא גינס?” הקשיתי. בוקששתר משך בכתפיו. כך או כך, התוצאה היתה מוצלחת ביותר. ההשריה בבירה הוסיפה לדג טעם אלכוהולי ונותרה בו קצת מהמרירות של הסטאוט. הסלט כלל חתיכות רבות של הדג וגם כאשר ארבעה אנשים חלקו את המנה נשאר מספיק לכולם.

סלט עם סלמון בבירת גינס. שף צחי בוקששתר. צילום: יורם אשהיים
סלט עם סלמון בבירת גינס. שף צחי בוקששתר. צילום: יורם אשהיים

זה הזמן להתוודות: אני לא אוהבת דובדבנים. באג בילט אין. עוד יותר אני לא אוהבת בירות בטעמים, כולל הקסטיל רוז’. שתי מנות בתפריט החדש היו מבוססות על הבירה הבלגית הזו. פטה הכבד שיצר השף לאון אלקלעי והקינוח – גלידת וניל גורמה, מרנג וקסטיל רוז’ שיצר שף הבית, שף מוטי גלעד. להבדיל ממנת הפטה, בה לא הורגשה כלל הבירה, הרי שבקינוח שהוגש לנו בכוס קסטיל רוז’ (כמו שצריך), לא היה כלל ספק: השילוב של הבירה הפירותית עם הוניל היה רעיון מוצלח וסיום מתאים לערב האלכוהולי.

גלידת וניל גורמה, מרנג וקסטיל רוז'. שף מוטי גלעד. צילום: מוטי אשהיים
גלידת וניל גורמה, מרנג וקסטיל רוז’. שף מוטי גלעד. צילום: מוטי אשהיים

* * *

גילוי נאות: הוזמנתי לאירוע הטעימות בטמפל בר. הצילומים באדיבות יח”ץ. בגלל התאורה הצילומים שלי יצאו חומים וכהים להחריד. חסכתי מכם את התענוג.

* * *