רשמים מהכנס הרביעי של אקדמיית ויקיפדיה

אתמול אירח המרכז הבינתחומי בהרצליה את הכנס הרביעי של אקדמיית ויקיפדיה (Wikipedia Academy 2012). רשמים מחלקו הראשון של הכנס

ג'יי וולש בכנס אקדמיית ויקיפדיה 11.6.2012. צילום: ערן שלמה
ג’יי וולש בכנס אקדמיית ויקיפדיה 11.6.2012. צילום: ערן שלמה

ג’יי וולש (Jay Walsh), מנהל התקשורת של קרן ויקימדיה, נשא את הרצאת הפתיחה. ההרצאה התייחסה, בין היתר, להחלטה מינואר 2012 להחשיך את ויקיפדיה האנגלית למשך 24 שעות לגולשים מכל העולם. היה זה מעשה מחאה נגד שתי הצעות חוק בארצות הברית (PIPA/SOPA) שקבלתן תפגע בחופש המידע באינטרנט. מעשה המחאה הזה הוביל לדיון ציבורי ולתגובה רחבת היקף שהפתיעו גם את אנשי ויקיפדיה ומנעו, בסופו של דבר, את העברת החוקים בקונגרס האמריקני.

בהרצאתה הנהדרת של שני אבנשטיין על מיזם “גלאם” של עמותת ויקימידה (לו אני מקווה להקדיש מאמר נפרד), התייחסה אבנשטיין לפרויקט Outreach, שבו מסייעים לקהילות ויקיפדיה קטנות בשפות שונות על מנת למצות את הפוטנציאל שלהן ברשת וגם פועלים להביא את המידע שבויקיפדיה לקהילות נידחות בעולם.

וולש טען בהרצאתו, כי אם קהילה מקוונת, באשר היא, אינה מעצימה את יחידיה ואת הציבור, הרי שהיא גוזלת מהם משאבים לחינם.

בהמשך לדברים אלה נותרתי מהרהרת בשאלה בדבר האופן שבו נעשה השימוש בעוצמה ובכוח שצוברות קהילות מקוונות, כדוגמת ויקיפדיה, אך לא רק. שימוש על-ידי הקהילות עצמן ושימוש על-ידי גורמים חיצוניים.

אל תקפצו. אני יודעת שאמרו את זה וכתבו על זה קודם לפניי. ביומיום אני אמנם עושה שימוש רב בויקיפדיה ומתעניינת בחופש המידע באינטרנט, אבל דווקא כנס זה העלה את הנושאים האלה למודעות. לחשיבה מעבר לקבלת הדברים כהוויתם או כמובנים מאליהם.

המושב הראשון בכנס אקדמיית ויקיפדיה 11.6.2012. צילום: ערן שלמה
המושב הראשון בכנס אקדמיית ויקיפדיה 11.6.2012. צילום: ערן שלמה

מושב הפתיחה של הכנס, שהנחה ד”ר יובל קרניאל, עסק באחת הזוויות של שימוש כזה. המושב הוקדש לדיון בשאלה בדבר היחס בין ויקיפדיה, עיתונאים ואנשי יחסי ציבור. נוכח הפיכתה של ויקיפדיה למיזם עולמי רב עוצמה ביקש ד”ר קרניאל לברר עד כמה הערכים שמצויים בה רלבנטיים וחשובים ללקוחות של משרדי יחסי הציבור, מה מוכנים לעשות הלקוחות, כמו גם מייצגיהם היחצ”נים, כדי להתמודד עם אותה מראה, אותו טקסט שמופיע בויקיפדיה ומהם הקווים האדומים בהקשר זה. לגבי העיתונאים – עד כמה משמשת ויקיפדיה מקור למידע לקראת הכנתה של כתבה.

נציגי העיתונות והתקשורת, גיא לרר מערוץ 10 ויון פדר מ- YNET לא חידשו דבר בכך שאישרו כי ויקיפדיה משמשת כיום נקודת מוצא לכל תחקיר עיתונאי. הם הדגישו, כי אמנם מדובר בנקודת מוצא, אך בהחלט לא סוף פסוק. בסופו של יום, הסכימו שניהם כי האחריות על איסוף המידע, בדיקתו ואימותו מוטלת על העיתונאים.

טל אלכסנדרוביץ’, יועצת תקשורת, השיבה כי מבחינת ציבור הגולשים, שהם לקוחות פוטנציאליים של לקוחותיה, המידע בויקיפדיה אמין מאוד ומועדף מבין תוצאות חיפוש גוגל. לדעת אלכסנדרוביץ’, יועצי התקשורת מבינים את כללי המשחק ומשתדלים לפעול באופן שקוף וללא מניפולציות מול ויקיפדיה. “אנחנו נמצאים כאן לטווח ארוך. אין לנו אינטרס להכניס מידע שגוי, שקרי, לא נכון. הרי גם אם למשך עשר דקות המידע יהיה רשום בויקיפדיה, אין בכך יתרון ללקוח וממילא יימחק במהירות. אנו מקפידים על מידע איכותי, נכון ורלבנטי שבסופו של יום משרת את הלקוח”.

דוד שי מויקיפדיה העברית סיפר כי הוא מופתע, אך גם מאוכזב, מהיקף הפעילות הקטן של אנשי יחסי הציבור בויקיפדיה. הוא הסביר, כי היה שמח לשיתוף פעולה גדול יותר עם אנשי יחסי הציבור ודוברים של גופים ציבוריים ופרטיים. כך, כאשר יוצא לאור ספר עיון בעברית, יהיה נבון מצד אנשי יחסי הציבור של ההוצאה להזכיר את הספר בערכים מסוימים בויקיפדיה כרלבנטי למחקר משלים או לאימות עובדות. עדכון מסוג זה משרת את ויקיפדיה, את הוצאת הספרים ואת הכותבים, אמר שי.

שי אינו שוגה באשליות. ברור לו שאנשי יחסי הציבור, האמרגנים או הדוברים לא יציגו את כל האמת. לשם כך קיימים הויקיפדים שימשיכו את המחקר לגבי הערך הרלבנטי, יאמתו ויוסיפו עובדות. כל שהוא מבקש זה שתהיה שקיפות מלאה: שאיש יחסי הציבור יציג את עצמו ככזה כשהוא עורך מידע בויקיפדיה.

דברים אלו היוו המשך ישיר להרצאתו של וולש, בה הזכיר לכולנו שבעמוד הראשי של ויקיפדיה כתוב שהיא “אנציקלופדיה חופשית לשימוש המזמינה את ציבור הגולשים להשתתף בכתיבתה”. “ציבור הגולשים”, משמע גם אנשי יחסי ציבור ודוברים; “אנציקלופדיה” משמע, בין היתר, שמירה על ניטרליות וצירוף אסמכתאות.

* * *

אין ספק שרב-שיח פתוח מסוג זה בין אנשי ויקיפדיה, התקשורת והיח”ץ מציף ומעלה טענות, טרוניות, בעיות וקשיים ומאפשר ליבון שלהם באופן פרקטי. בכנס זה עלו שאלות בדבר עוצמתה וכוחה של קהילה מקוונת, בדבר יחסי הציבור בעידן המדיה הדיגיטלית ובמיוחד האנציקלופדיה הדיגיטלית, ובדבר אמון ושיתוף פעולה ברשת. הזרעים נשתלו. היבטים שונים הקשורים לנושאים אלה ימשיכו להעסיק אותנו גם בעתיד.

וכן, היה גם המשפט המצוטט של יון פדר לגבי השפעתם המסיבית של אנשי יחסי הציבור על התכנים בויקיפדיה. אז היה. אבל חשוב לזכור את ההקשר שבו נאמרו הדברים. מי שהיה בכנס ושמע את דברי משתתפי הפאנל מתחילה ועד סוף יכול היה להבין כי הדברים אינם שחור ולבן כפי שהוצגו.

דוד שי (ויקיפדיה העברית) ויון פדר (YNET) משוחחים בהפסקה. צילום: ערן שלמה
דוד שי (ויקיפדיה העברית) ויון פדר (YNET) משוחחים בהפסקה. צילום: ערן שלמה

* * *

כנס אקדמיית ויקיפדיה הרביעי הופק על ידי עמותת ויקימדיה ישראל בשיתוף בית ספר סמי עופר לתקשורת במרכז הבינתחומי הרצליה. הכנס התקיים בחסות איגוד האינטרנט הישראלי, מרכז שגיא לחקר האינטרנט באוניברסיטת חיפה והמכון לחקר מדיה חדשים חברה ופוליטיקה במרכז האוניברסיטאי אריאל.

* * *