ריף כהן בג’ימי הו | חיננית, מוכשרת, נהדרת!

בחודש שעבר הייתי בהופעה אקוסטית של ריף כהן בתל אביב, במסגרת אירוע ה- Blue Night של אמריקן אקספרס.

ריף כהן. צילום: יח"ץ
ריף כהן. צילום: יח”ץ

היא החלה קצת בהיסוס, אבל לאט לאט צברה ביטחון וסיפרה את הסיפור של ריף כהן. הסיפור שלה.

“קוראים לי ריף כהן. אני בת 29. מגיל צעיר מאוד אני קשורה למוזיקה, לריקוד, תמיד עושה הופעות, הצגות. היה מאוד ברור להורים שלי שצריך לשים אותי בבית ספר מיוחד, בית ספר לאומניות, פה בתל אביב. למדתי במגמת דרמה תשע שנים. במקביל גם למדתי בלט קלאסי ופסנתר קלאסי מגיל ארבע. היום זה נשמע לי מוזר. אם תהיה לי בת זה נשמע לי מטורף לחכות לה בחוץ לשיעור פסנתר ולחכות לשיעור בלט. היום אני יכולה להעריך מה זה כשהורה משקיע ככה בילד שלו.”

“אחר כך עברתי למגמת מוזיקה בתיכון אלון. למדתי מוזיקולוגיה. מגיל שמונה עשרה הייתי בהופעות. החומרים האלה הם קצת שונים ממה שאתם מכירים שאני עושה. אני מנגנת פסנתר קלאסי ואני מנתחת את השפה העברית. עשיתי דברים ניסיוניים שלא מייד כל חברת תקליטים קופצת על זה. התפרנסתי ממוזיקה לסרטים, למחול. סצנת אנדרגראונד כזו שפורחת בישראל. עדיין הרגשתי שזה לא מספיק לי כל כך.”

ריף כהן בהופעה בג'ימי הו. צילום: מירה-בל גזית
ריף כהן בהופעה בג’ימי הו. צילום: מירה-בל גזית

זו הייתה הופעה אינטימית ומרגשת, לעיתים אפילו מצמררת.  במשך שעה וחצי, אולי יותר, ריף כהן קירבה אותנו אליה. סיפרה את הסיפור שלה, בפתיחות ובכנות מפתיעים ונדירים. מפעם לפעם היא עצרה את שטף הדיבור ותיבלה את המופע במוסיקה, משלבת עברית, צרפתית וערבית. היא סיפרה על הגעתה לפריז ועל הקריירה שלה. היא שיתפה אותנו איך הרגישה לבד בעיר האורות ואיך הקליטה את הקליפ לשיר המוכר “A Paris”. היא המשיכה וסיפרה על הדחיות המשברים וגם על ההצלחות. על החזרה לישראל ועל נישואיה.

במהלך הערב התגלתה ריף אחרת – לא רק זמרת מוכשרת ומחוננת, אלא גם אישה אינטליגנטית, צעירה, תוססת, רעננה. היא סיפרה על הגעתה לפריז ועל הקריירה שלה. היא שיתפה אותנו איך הרגישה לבד בעיר האורות ואיך הקליטה את הקליפ לשיר המוכר “A Paris”.

“אחותי הכריחה אותי לשים את הקליפ ביו טיוב. היא אמרה לי: ‘היום לא מחכים אם יש משהו להראות, אתה מראה אותו. דברים יבואו.’ זה נורא מפחיד אבל עשיתי את זה.”

“האינטרנט היה כלי חזק. כי אתה מקבל באופן ישיר את כל הפידבקים. כל מה שאנשים באמת חושבים. ואנשים מרגישים שהם חלק מההצלחה שלך. היום נכנסתי לפלאפליה ואישה אומרת לי: ‘הא, איזו חמודה. את זאתי שעושה את המוזיקה צפון אפריקאית. הבנות שלי הכירו אותך כשהיו לך מעט מספרים בקליפ. אני גידלתי אותך.'”

“אבל אין ספק שזה נתן לי ביטחון שזה כן עונה לדרישות מסוימות. אנשים רוצים את זה. ואם הם רוצים את זה אז למה לא? יש לי כל כך הרבה מה לתת. אתם רוצים את הצד השמח שלי, המשוגע שלי ולא את המלנכולי שלי. אז בכיף, אני אתן לכם. ואז עשיתי את כל האלבום. זה נתן לי ביטחון. את יכולה לעשות את זה. You can do it.”

צילום: מירה-בל גזית
צילום: מירה-בל גזית

יצאתי מההופעה עם הרבה תובנות ועם חיוך על השפתיים. הייתה לי הזכות לפגוש זמרת ויוצרת ייחודית.

* * *