קוראים לי מירה-בל

הנסיך-ארכיבישוף וולף דיטריך פון ריטנאו. צייר: קספר ממברגר. ויקיפדיה
הנסיך-ארכיבישוף וולף דיטריך וון ריטנאו. צייר: קספר ממברגר. ויקימדיה

הוא היה משפטן, שליט ואיש דת קתולי בכיר. היא היתה נערה פרוטסנטנטית יפהפיה. אהבתם במאה השש-עשרה זיעזעה את סביבתם והם הופרדו בכוח.  

האסיר וולף דיטריך פון ריטנאו פסע בעצבנות בתאו שבכלא ברומא. הוא כבר הכיר כל סנטימטר מרובע בתא הקטן בו בילה בבדידות, רחוק מאהובתו סלומה ומעירו זלצבורג. הוא בז לשוביו: בתחילה הדוכס מקסימיליאן הראשון ועכשיו – האפיפיור פאולוס החמישי.

פון ריטנאו, יליד 1559, היה בן בכור למשפחה אריסטוקרטית אוסטרית עשירה. ככזה – יועד לכמורה. תחילה נשלח ללימודי משפטים באוניברסיטת פאביה. לאחר מכן – ללימודי תיאולוגיה ברומא תחת השגחת דודו הקרדינל. “הייתי תלמיד טוב וסומנתי בוותיקן כעילוי, אבל אי אפשר להכחיש שהמזל שיחק לידיי,” הרהר.

הוא היה במקום הנכון ובזמן הנכון כאשר הארכיבישוף של זלצבורג מת בטרם עת והוותיקן חיפש לו יורש. וכך, בגיל 28 נבחר פון ריטנאו לתפקיד הנסיך-ארכיבישוף של זלצבורג.

זה המקום לספר, שזלצבורג, מדינת חיץ בין בוואריה ואוסטריה, מרכז פורח ומשגשג של מסחר במלח, הייתה אחת הנסיכויות (הארכיבישופות) העצמאיות של הקיסרות הרומית הקדושה. לפיכך, עוד מאז המאה ה-13 היתה נתונה זלצבורג למרות ישירה של הוותיקן. ניסיונות מרד חוזרים ונשנים של תושבי זלצבורג, שרצו להפוך את עירם לעיר חופשית – לא צלחו.

“האפיפיור סיקסטוס החמישי היה המנטור שלי,” שחזר פון ריטנאו. עם מינויו, פעל הנסיך-ארכיבישוף, הצעיר להפיכתה של זלצבורג למודרנית יותר, בעיקר באמצעות האדריכלות. הוא ראה את ניצני אדריכלות הבארוק האיטלקי ברומא ובחר להביא אותה גם לזלצבורג הגותית. הוא שכר לשם כך את שירותיהם של שני אדריכלים ידועים: דומיניקו פונטאנה – האדריכל הראשי של הוותיקן, ו-וינצ’נזו סקמוצי. שניהם תכננו ובנו בעיר מבנים ציבוריים, כנסיות, כיכרות, שדרות וארמונות.

העיר זלצבורג צמחה והתפתחה: פון רטנאו שיפר את מערכת החינוך והדיור בעיר, חוקק חוקים רבים וחיזק את מעמדו כנסיך-ארכיבישוף. ההיסטוריונים עתידים לשבח אותו, אולם תושבי זלצבורג בני זמנו לא היו מרוצים משליטם. משתי סיבות עיקריות: העלאת המסים לשם מימון הפרויקטים השאפתניים; ורדיפת הפרוטנסטנטים בשם הממסד הקתולי.

בנוסף לצרות מבית, היה לנסיכות זלצבורג סכסוך מתמשך מול בוואריה בנוגע למסחר במלח. הסכסוך הסלים וב- 1611 תקף צבא נסיכות זלצבורג את בוואריה. מהר מאוד התברר כי זו הייתה החלטה שגויה: צבאו של הדוכס מקסימיליאן הראשון ניצח את צבאו של פון ריטנאו. בוואריה כבשה את זלצבורג ופון ריטנאו נכלא. וולף דיטריך, כבש את זלצבורג וכלא את וולף דיטריך.

סלומה אלט (סלומה וון אלטנאו)
סלומה אלט (סלומה וון אלטנאו). ויקימדיה

“וכך הופרדתי מאהובתי,” הוא חייך חיוך נוגה. הם נפגשו לראשונה בקבלת פנים לחתונה. זו היתה אהבה ממבט ראשון: סלומה אלט, בתו היפהפיה של סוחר פרוטסטנטי, והארכיבישוף הרומי-קתולי פון ריטנאו. 

הוא פנה לוותיקן על מנת לקבל אישור מיוחד להינשא לסלומה.
הבקשה נדחתה.
דודו הקרדינל, שהיה מקושר לאפיפיור, ניסה אף הוא ולא הצליח.

בצעד נועז החליט פון ריטנאו המאוהב להתעלם מהחלטת הוותיקן. למרות ההתנכלויות והקשיים, חי הזוג המאוהב יחדיו 22 שנים ונולדו להם 15 ילדים. הם לא הסתירו את הקשר: הופיעו יחד בפומבי ואירחו אירועים במעונם. הוא בנה עבורה ארמון מגורים מהודר – ארמון אלטנאו (Altenau Palace), טובל בגנים מרהיבים.

סיפור האהבה יוצא הדופן, שהיה כרוך בהפרת החלטת הוותיקן, שילהב את תושבי זלצבורג. ברחבי העיר אף נפוצו שמועות שסלומה סייעה לפון ריטנאו בניהול הנסיכות.

צמד האוהבים הופרדו ב- 1611. אז כאמור נכלא פון ריטנאו בזלצבורג על-ידי הדוכס הבווארי.

עם בחירתו של אפיפיור חדש בוותיקן –  פאולוס החמישי – הואשם פון ריטנאו בפשעים רבים, לרבות בנוגע לקשריו עם סלומה. הא הורש, אולץ לוותר על תואר הארכיבישוף ונכלא בכלא האפיפיור ברומא. סלומה נשלחה לגלות מחוץ לזלצבורג.

ב- 1617, בן 58, מת משבץ. סלומה היתה נאמנה לאהובה עד מותה בשנת 1633.

מאוחר יותר קרא הנסיך-ארכיבישוף מרקוס סיטיקוס לארמון והגנים שבנה פון ריטנאו עבור אהובתו – “מיראבל”, שמשמעו “נוף יפה”.

המקום הקסום שימש תפאורה לכמה סצנות מתוך הסרט “צלילי המוסיקה” משנות הששים, בכיכובם של ג’ולי אנדרוז וכריסטופר פאלמר.

טירת מיראבל והגנים, זלצבורג. מקור: ויקיפדיה
טירת מיראבל והגנים, זלצבורג. מקור: ויקיפדיה

* * *

קוראים לי מירה-בל.

לא מירבל או מיראבל או כל צורה אחרת של כתיבה שאולי נכונה פונטית, אבל לא נכונה אישית.
המקף המחבר לא מופיע בתעודת הזהות. הוספתי אותו, מטעמי נוחות, כי נמאס לי שאנשים מניחים אוטומטית ש”בל” זה שם משפחה ויוזמים מקף מחבר בינו לבין ה”גזית”.

מקורו של השם בחופשה מוצלחת בזלצבורג, אוסטריה. שם מצויים עד עצם היום הזה ארמון וגני מיראבל (Mirabel Castle and Gardens).

עד לאחרונה, לא הכרתי את הסיפור הרומנטי מאחורי אתר תיירות זה.
לפני מספר שנים, סיפר לי ידיד שהחשבתי כמבין בהיסטוריה (בינינו, הכל יחסי) שהארמון והגנים נבנו על-ידי אחד הארכיבישופים של זלצבורג עבור פילגשו, שנקראה מיראבל. זה היה סיפור יפה ששמחתי לאמץ ולספר.
חקרתי.
כפי שהבנתם, מסתבר שהאמת ההיסטורית אחרת, הרבה יותר יפה ומעניינת.

אם ביקרתם בזלצבורג, וגם אם לא, אתם בטח מכירים את חברת Mirabel יצרנית השוקולד “מוצרט”.

בלועזית בחרתי לכתוב את השם באיות הצרפתי – Mirabelle. הבחירה באיות הצרפתי היא בחירה מאוחרת שלי לאחר מגורים בצרפת, בגלל או בזכות זן מיוחד של Mirabelle – שזיף צהוב שגדל רק באלזס לוריין (וכמו כל דבר בצרפת, למגדליו יש לו תעודות להוכיח זאת). מכינים ממנו ריבות, עוגות, מטעמים וגם Eau de Vie. השזיף ומוצריו היו אחת המתנות המועדפות על חבריי ואורחיי שם.

פריחת עץ ה- Mirabelle. מקור: ויקיפדיה
פריחת עץ ה- Mirabelle. ויקימדיה
שזיף מזן Mirabelle. מקור: ויקיפדיה
שזיף מזן Mirabelle. מקור: ויקיפדיה

* * *