פלויד. ההוריקן הראשון שלי

התראת הוריקן בניו יורק.

בחדשות משווים את הוריקן איירין (Hurricane Irene) להוריקן פלויד (Hurricane Floyd) משנת 1999. החזאים אף מזהירים שכמות הגשמים הנוכחית תהיה גדולה יותר מהוריקן פלויד  וההצפות יהיו נרחבות יותר. הוריקן איירין, כמו גם הוריקן פלויד, נחלשה מעט בדרך לעיר ניו יורק ועכשיו היא בגדר סופה טרופית עם רוחות דוהרות במהירות ממוצעת של 105 קמ”ש.

תוך כדי צפייה בצילומים בזמן אמת של הוריקן איירין, נזכרתי בעשרים וארבע שעות בחודש ספטמבר 1999.

סנטרל פארק. צילום: מירה-בל גזית
סנטרל פארק. צילום: מירה-בל גזית

גרנו חודש בניופורט, שכונה על קו המים של ג’רזי סיטי (על נהר ההדסון) עם נוף מרהיב של גורדי השחקים של מנהטן. אז עוד התנוססו שני מגדלי התאומים ויצרו את קו הרקיע המפורסם. זו היתה חוויה של ממש לשבת בתא הטייס של אייר פרנס בחצי השעה האחרונה לפני הנחיתה ולראות את מגדלי מנהטן מהאוויר. חוויה שכבר קשה לשחזר לאחר אירועי 11 בספטמבר.

יום שבת. סוער בחוץ, אבל אנחנו לא נותנים למזג האוויר לבלבל אותנו, יורדים לחניה ויוצאים למנהטן בג’יפ, דרך ה- Holland Tunnel. אני מסתקרנת ובודקת מי זה אדון הולנד שעל שמו התעלה. מסתבר שהמדובר במר קליפורד הולנד, המהנדס הראשי של הפרויקט שנפטר ממש לפני שהתעלה הושלמה.

עד שאני בודקת ומדווחת הספקנו לצאת ל- Canal street, בדרך ל- Macy’s. אני כבר לא זוכרת למה החלטנו לנסוע דווקא לשם, אבל ככל הנראה רצינו לקנות משהו. בחוץ אפור מאוד. קרוב לצהריים אבל נראה ממש ערב. רוחות חזקות מהרגיל מתחילות לנשוב.

הנסיעה למרכז מנהטן היתה ממש מהירה. בשונה מהרגיל לא היו פקקים. שנינו התפלאנו על כך שאין תנועה. יכולנו לספור את מספר המכוניות על הצירים הראשיים של מנהטן על יד אחת. מצאנו בקלות גם חניה קרוב לכניסה לחנות.

מזל? המממ…

הלכנו בשמחה לכיוון הכניסה הראשית ואז נתקלנו בשלט גדול: “Macy’s is closed due to Hurricane Floyd”.

הסתכלנו אחד על השני בהפתעה ובאימה: “הוריקן פלויד??? *&#^$ WTF. אההההההההה”.

עכשיו ירד האסימון.
הבנו למה אין תנועה, למה ראינו כמות מעטה של אנשים ברחובות ולמה מזג האוויר הלך ונהייה גרוע מרגע לרגע.

עשינו “אחורה פנה” במהירות.

בדרך עוד הספקנו לקנות כמה מצרכים בסיסיים בחנות שמתחת לקומפלקס הבניינים בו גרנו, שנייה לפני שנסגרה אף היא.

פתחנו את הטלוויזיה על מנת להתעדכן. הסתבר שפלויד מתקרב אלינו בצעדי ענק.

כבר בגיל חצי שנה ישבתי במקלט בזמן מלחמה, צפירות עולות ויורדות מסביבי. מאז כבר היו עוד כמה מלחמות בחיי, וגם די הרבה תרגולים “על יבש”.
אבל הוריקן? לא הכינו אותי לזה. אמא’לה.

עננים אפורים כהים החלו להוריד גשם. נהר ההדסון רעש וקצף. השקפתי עליו מלמעלה בריתוק מסמר שיער. עד שבשלב מסוים כל הנוף הפך לאפור. אי אפשר היה לראות דבר. ההוריקן כבר כאן. לפי דיווחי החדשות הסערה נחלשה לדרגת סופה טרופית. מבחינתי לא היה הבדל. הוריקן, סופה טרופית, מי מכיר מי יודע?

גשם של סופה טרופית זה לא משהו שהכרנו קודם. גשם הרבה הרבה יותר חזק. מלווה ברוחות חזקות, במהירות של מעל 100 קמ”ש, שסוחפות איתן שברי עצים, שיחים וכל מה שלא חוזק כראוי לקרקע שדרכה עברו.

חיזקנו את החלונות שפנו לנהר במאסקינג טייפ וקיווינו שלא יתנפצו במפגש עם חפץ טועה. לקראת ערב נפסק החשמל. הפסקות חשמל אנחנו מכירים: הדלקנו נרות. בשקט שנוצר אחרי שפרשני הטלוויזיה השתתקו שמענו את יללת הרוחות ורעש הגשם שבחוץ. חוויה מפוקפקת.

אחרי 24 שעות התבהרו השמיים. התושבים והעסקים שנפגעו החלו לבדוק את הנזקים שגרמה הסופה, נזקים שנאמדו במיליונים רבים של דולרים. החיים החלו לחזור באיטיות למסלולם כשריח של ניקיון אפף את רחובות מנהטן.

יומיים לאחר מכן מנהטן שקקה חיים כאילו כלום לא קרה.

***