ספרות: על יהלום ו-משוחררת

את “חמישים גוונים של אפור” קראתי באנגלית, בפריז, לפני כשנתיים. הרבה אחרי הרעש התקשרותי והציבורי, שהיה סביב פרסומו של הספר בשנת 2011. מאז קראתי ספרים רבים מאותה סוגה, רובם ככולם טובים הרבה יותר. כמות נכבדה מהם נכתבו על-ידי סופרים וסופרות שהודו שקריאת הספר גרמה להם לרצות לכתוב ספר טוב יותר. והאמת? – הם עמדו במשימה בהצלחה. כן, קוראים לי מירה-בל גזית ואני קוראת (גם) ספרות רומנטית ואירוטית.

רומן אירוטי טוב אמור לכלול תיאורים מפורטים על סקס (נו טוב, כשמו כן הוא), וגם לעניין את הקוראת אינטלקטואלית. נכון, יש נוסחה די ברורה ובולטת ברוב הספרים, אולם גם כאן אפשר לבור את המוץ מהתבן ולגלות לעתים סיפור מרתק ומעורר עניין.

לפני כחודשיים נחתו על שולחני שני ספרים בהוצאת “ספר לכל”: “יהלום” שכתבה מיכל אדלר ו-“משוחררת” שכתבה מירב אשכנזי. למרות שאני תולעת (בולעת) ספרים, כבר מזמן לא כתבתי על ספרים. אז עמעמתי את האור והחלטתי להיענות לאתגר.

אתחיל מהשורה התחתונה: התאכזבתי מ”יהלום”, נהניתי מ”משוחררת”.

יהלום / מיכל אדלר

מהתיאור שעל הכריכה למדתי שמיכל אדלר, כותבת הרומן ועורכת-דין, עשתה שימוש בחוויות אמיתיות שלה מהשנתיים בהן גרה ועבדה בניו יורק. דווקא משום שאני עורכת-דין במקצועי ציפיתי לקריאה של “יהלום”. דווקא משום שאני עורכת-דין במקצועי התאכזבתי מתיאורי ההתדיינות בבתי המשפט. הם לא ריאליסטיים. ייתכן שככה מתנהלים דיונים בניו יורק, איני יודעת. להבדיל, החלק הארוטי בספר מספק את הסחורה.

בתחילתו של הרומן אנו מתוודעים לגיבורה, ג’ניפר שילדס, ביומה הראשון כשותפה במשרד עורכי דין גדול ונחשב בניו-יורק שמתמחה בדיני אישות. למרות שבמרכזו של הרומן ניצבת גיבורה קרייריסטית, מוערכת ומצליחה, בוחרת המחברת להעמיד אותה (ואף מציינת זאת) דווקא בסיטואציה בה היא חסרת ביטחון עצמי – היום הראשון במקום עבודה חדש ובתפקיד חדש. “… הלחץ מעקצץ בכל גופי. אמנם הספקתי לצבור מוניטין בתור עורכת דין והיו לי הרבה הופעות בבית המשפט, אבל זה הדיון הראשון שלי כשותפה במשרד. אני חייבת להראות להם שאני לא פחות ממצוינת, שהם עשו את ההחלטה הטובה ביותר כשבחרו בי מבין כל עשרות המועמדים.” (עמ’ 5-6). ובנקודה זו פוגשת עורכת-הדין ג’ניפר שילדס את עורך הדין אדם ג’ונס: “גבר יפהפה שכמוהו מעולם לא ראיתי פוסע פנימה בביטחון.” (עמ’ 5). “עורך הדין הכי מבוקש בכל ניו יורק, עורך דין שלא הפסיד מעולם באף תיק. אין עיתון עסקי אחד שלא כותב באופן קבוע עליו ועל משרדו המשגשג, ואין צהובון שלא מפרסם את תמונותיו עם החתיכה התורנית בכל שבוע. הוא אליל התקשורת, כל תיק שטיפל בו הסתיים תמיד לטובתו, ואף אחד לא רוצה לעמוד מולו בבית המשפט. פשוט אף אחד.” (עמ’ 6). קצת מפתיע שחרף היותה של עו”ד שילדס מצליחה כל כך, לא נפגשו השניים בעבר, לא בבית המשפט ולא בהשתלמויות או בכנסים מקצועיים. המפגש המקצועי בין השניים בין כותלי בית המשפט הופך מהר מאד לתשוקה, משחקי שליטה, מלחמה וניצחון גם בחייהם הפרטיים. אחת השמחות הקטנות שלי היתה שבמהלך קיום יחסי המין ביניהם בפעם הראשונה לא חוותה ג’ניפר אורגזמה. זו אמנם אחת התחושות הגופניות הנעימות ביותר, אבל עדיין רובנו ככולנו לא מגיעות אליהן כל כך בקלות (תמיד, כאן ועכשיו) כפי שהיא מתוארת ברומנים.

משוחררת / מירב אשכנזי

גם “משוחררת” הוא רומן המבוסס על חוויות אמיתיות. להבדיל מ”יהלום”, כאן שילבה הקוסמטיקאית מירב אשכנזי סיפורים ששמעה מלקוחותיה. העלילה אנושית, זורמת וכוללת תיאורים מיניים רבים וסוערים. הגיבורה – נטע, אישה נשואה ואם לשני בנים עוברת משבר בחיי הנישואים ומגלה שבעלה בוגד בה. היא מתרסקת, ביטחונה העצמי קורס, והיא אינה מאמינה שמישהו עוד יתעניין בה. אז היא מכירה במקום העבודה שלה את ברק – גבר יפה תואר, כריזמטי וחזק. שניהם עובדים כקניינים ומתחרים על תואר העובד המצטיין. החיבור בין השניים מעיר את חושיה של נטע, שחשבה שכבר לא קיימים בה: “איני מזהה את עצמי. איני יודעת מי אני. אני רק יודעת שטוב לי, טוב לי ככה להיות משוחררת ולא לחשוב יותר די. ברק גומר ושוקע לצד. הוא מנשק אותי ואומר שאין עליי וכמה אני טובה, אפילו יותר ממה שדמיין. ואני מרגישה שנגעתי בשמים, קטפתי כוכבים. עשתי אהבה עם אלוהים.” (עמ’ 62). המשיכה של נטע לברק אינה נשלטת, התנאים שהוא מציב בקשר של השניים קשים במיוחד, וכדי להישאר אתו עליה להשתחרר מעכבות רבים. “פעם ראשונה שאני מאפשרת לאדם אחר להוביל. שחררתי את עצמי מהאחריות המוטלת על כתפיי. שחררתי את עצמי מהכבלים שהיו על ידיי, ואיזה כיף זה.” (עמ’ 55).

“היהלום” / מיכל אדלר, בהוצאת “ספר לכל”, 376 עמ’, 79 ₪.
“משוחררת” / מירב אשכנזי, בהוצאת “ספר לכל”, 303 עמ’, 68 ₪.

 

 

 

 

 

 

לקריאה נוספת:
ביקורת ספר, סרט: המטבח של סלייטר | TOAST
לרקוד, לרקוד, לרקוד / הַרוּקִי מוּרַקַמִי
קראתם תיק טוב לאחרונה?
הספרים של סוף השבוע
ספרות נטולת גלוטן