“מגלשת תווים” לילדים נכים | פרויקט של צוות בית חולים אלי”ן ו-HIT

 

בית החולים אלי”ן הוא מרכז לשיקום ילדים ונוער היחיד בישראל, ואחד המובילים בעולם. בית החולים מתמחה באבחון ושיקום ילדים הסובלים ממגוון רב של מוגבלויות גופניות מולדות ונרכשות.

6

פרויקט “גן המשחקים” הוא פרויקט ייחודי שנולד מתוך רצון של צוות בית החולים לאפשר לילדים בעלי מוגבלויות קשות, ובפרט ילדי המחלקה לשיקום נשימתי שמרתקים לכיסאות גלגלים ומחוברים למכשירי הנשמה, לחוות את חווית המשחק בגני שעשועים כפי שחווים אותה כל הילדים. מטרת הפרויקט היא לאפשר לילדים אלו לחוות תנועה ומשחק בסביבת מתקנים, תוך אינטראקציה עם המלווים שלהם ועם חבריהם.

במסגרת הפרויקט מתכננים ומעצבים סטודנטים במכון הטכנולוגי חולון HIT מתקני שעשועים לילדים על כיסאות גלגלים. הפעילות נעשית בשיתוף אנשי מקצוע בבית החולים וארגון “מהנדסים ללא גבולות”.

אחד המתקנים היצירתיים שפותחו במסגרת הפרויקט – “מגלשת התווים” – זכה לאחרונה בפרס תרומה לקהילה של המועצה להשכלה גבוהה. 

POSTER

“זוהי מערכת כלי נגינה המופעלת על-ידי ילד בכיסא גלגלים,” מסבירים הסטודנטים רווית צדיק ויהודה הילמן, “בנסיעת כיסא הגלגלים על המגלשה מופעלים מקלות המקשים על כלי נגינה שונים המוצבים בצד המגלשה. המגלשה מעוצבת כך שגם כסאות גלגלים פאסיביים, גם ממונעים וגם הליכונים יכולים ליהנות בחופשיות וללא צורך ברתימה למתקן. למתקן כמעט ואין חוקים והוא מאפשר לילדים גם חופש ויצירתיות.”

10

צדיק והילמן פיתחו את המתקן במסגרת קורס במסלול “חברה וסביבה” של המחלקה לעיצוב תעשייתי במכון הטכנולוגי חולון HIT.

“על אף שהם מרותקים לכיסאות ומסוגלים לתנועה עצמאית מועטה, שמנו לנו כאתגר לאפשר לילדים לחוות העצמה, עצמאות ושליטה, הנאה חושית ופיזית, ואפילו חוויות “אקסטרים” של פחד נעים המאפיין גני משחקים,” מסבירה מיכל רינות – מנחת הקורס של המחלקה לעיצוב תעשייתי במכון הטכנולוגי חולון HIT, “פתחנו בניתוח של מהות המשחק ובחשיבה מופשטת על חוויות המאפיינות גני משחקים. מתוך החוויות הללו נוצרו קונספטים למתקנים שיש להם זיקה למתקני משחק מוכרים – נדנדה, מגלשה, קרוסלה, טרמפולינה – אך מציגים ייחוד מסוים ומקנים לילד המוגבל יתרון וייחוד בשימוש במתקן. זאת תוך התחשבות במורכבות העצומה שבהעלאת ילד משותק עם ציוד שמשקלו 80 קילו על מתקן.”

בחודש מאי 2013 התקיים בבית החולים אלי”ן יום התנסות, בו עלו הילדים על מתקני שעשועים מותאמים.

“מבחינת בית החולים, החיוך הענק של הילדים הוא ציון המצוין שלנו.” סיכם הצוות הרפואי את יום הפעילות באתר האינטרנט של בית החולים.

המתקנים עדיין בפיתוח ובעבודה.

14

7

* * *

צילומים: יח”ץ. להגנה על פרטיותם, טשטשתי את פרצופיהם של הילדים.
לפרטים נוספיםhttp://www.alyn.org.il

* * *