חדשות ערוץ 2 יפצו צלם בסכום של 125,000 ₪ בגין הפרת זכויות יוצרים

יולה זובריצקי ואני ניהלנו שיחות רבות בנושא הפרת זכויות יוצרים. לא פעם ולא פעמיים זה קרה לשתינו. והנה התגלגל לידיי פסק דין בנושא. מוקדש לחברתי היקרה ולשותפתי לדרך.

חברת החדשות של ערוץ 2 תשלם לצלם פיצוי בגובה 125,000 ₪ בגין הפרת זכויות יוצרים

בית משפט השלום חייב את חברת החדשות של ערוץ 2 לשלם לצלם שמואל רחמני פיצוי בגובה 125,000 ₪ בגין הפרת זכויות יוצרים בשל שימוש ב-11 צילומי חדשות שצילם רחמני, ללא מתן קרדיט לצלם. רחמני הוא צלם מקצועי, שעובד בתחום העיתונאות כ- 40 שנים. הצילומים המדוברים צולמו עבור עיתון מעריב וזכות השימוש בצילומים ניתנה לעיתון בלבד.

השופט ארנון דראל ניתח את זכויות היוצרים בצילום, וסיכם כי “כל צלם המתעד אירוע או דמות המצויה בטווח עדשת המצלמה שלו משקיע בכך את מרצו וכישרונו; דואג להימצא באותה סיטואציה שבה הוא מצליח לצלם את שצילם ואכן יוצר תמונה. מכלול הנסיבות שהביאו ליצירת תמונה באותו מקום; באותו זמן; באותה זווית צילום מסוימת; באותו תמהיל של צבעים וצללים או כל סממן ייחודי אחר שיוצרים אותו הצלם והמצלמה הם שמקנים את זכות היוצרים לצלם ומקימים את המקוריות.”

לפיכך קבע, כי התמונות נהנות מהגנת זכות יוצרים ליוצרן – הצלם.

השופט קיבל את טענתו של רחמני, כי מדובר בכלי תקשורת שמודע לזכויות הקיימות בתצלומים וכי ברור לו כי נטילת תמונה מארכיון בית אריאלה ללא איתור בעל הזכות היא פגיעה בזכות היוצרים ובזכות המוסרית של היוצר.

בנימוקיו לגבי סכום הפיצוי, הבהיר השופט, “שיש מקום גם לשיקולי הרתעה … [ה]מחייבים מתן מסר ברור לנתבעת ולאמצעי תקשורת אלקטרונית וכתובה אחרים לבל ייטלו את יצירותיהם של האחרים, גם אם ניתן לעשות בהן שימוש הוגן, ללא הסכמתם וללא הסדרת התשלום עבור זכויותיהם ולמצער ללא מתן הקרדיט המתאים מקום בו חלה ההגנה.”

אחת הפסקאות החשובות בפסק הדין, לטעמי, היא אמירתו הברורה של השופט: “איני שותף לעמדת הנתבעת כי לא נגרם לצלם כל נזק כאשר נוטלים את תמונותיו. היכולת של צלם ליהנות מפרי יצירתו מותנה בחשיפתה ובכך שהנחשפים ליצירה מודעים לכך שהוא היוצר. מטעם זה מקום בו היה הפרסום נעשה תוך מתן הקרדיט היו צופי התוכניות השונות נחשפים לשמו של התובע ולכך שהוא הצלם ויתכן שמכאן הייתה צומחת לו טובת הנאה כלשהי, בין בפניית לקוחות אחרים ובין בהכרת פועלו וטיב עבודתו.”

תא (י-ם) 7036/09 רחמני נ’ חברת החדשות הישראלית בע”מ (ניתן 9.10.11; טרם פורסם)