המדריך לאהבה / סרט

 

התאהבות, אהבה. הרגשה נפלאה. פנו לעצמכם 125 דקות ולכו לראות קומדיה רומנטית איטלקית שעלתה לאקרנים ביום חמישי האחרון – “המדריך לאהבה” (“Manuale D’amo3re”) סרט מצחיק ומהנה שמתפתח בכיוונים לא צפויים. הסרט ממחיש היטב את האמרה השחוקה “החיים זה מה שקורה לך בזמן שאתה מתכנן תוכניות”.

הסרט מורכב משלושה פרקים, שלושה סיפורים, שכל אחד מהם יכול היה להיות סרט קצר בפני עצמו. כל אחד מהפרקים מייצג שלב במעגל חייו של גבר: צעירות, בגרות והגיל השלישי (“גיל התבונה”).

רוברטו ושרה. רוברטו (ריקארדו סקאמארסיו), גיבור הסיפור הראשון, הוא עורך דין איטלקי צעיר ושאפתן שעומד להתחתן עם שרה אהובת לבו. כל פרט בחייו נראה מתוכן ושקול. במסגרת עבודתו הוא נשלח לכפר טוסקני מרוחק כדי לנהל משא ומתן עם משפחה מקומית על גובה פיצויים לרכישת שטח הקרקע שבבעלותה. רוברטו שוהה בכפר כמה ימים ומתנתק מחייו הרגילים. שום דבר כבר לא מתוכנן או שקול: הוא מתחבר לאנשי הכפר ומרשה לעצמו ליהנות מהחיים וגם לעשות מעשים מטופשים. בכפר הוא פוגש את מיקול היפה והפרובוקטיבית שכל גברי הכפר מאוהבים בה ופתאום התכנונים המקוריים נראים רחוקים ולא רק גיאוגרפית.

פאביו ואליאנה. פאביו (קארלו ורדון), גיבור הסיפור השני, הוא מגיש טלוויזיה מצליח ובעל נאמן מזה 25 שנה. פגישה אחת מקרית עם אליאנה, שמציגה את עצמה כפסיכולוגית, מובילה להרפתקאה מינית ולשרשרת הרפתקאות לא צפויה. פרק טרגי-קומי.

מוניקה בלוצ'י ורוברט דה-נירו, "המדריך לאהבה". צילום: יח"ץ
מוניקה בלוצ’י ורוברט דה-נירו, “המדריך לאהבה”. צילום: יח”ץ

אדריאן וְויולה. אדריאן (רוברט דה נירו) הוא פרופסור אמריקאי בן כשבעים שעבר להתגורר ברומא אחרי ניתוח השתלת לב וגירושים מאשתו. הוא פוגש את ויולה, בתו של חברו הטוב אוגוסטו (מישל פלסידו). הבת (מוניקה בלוצ’י) חזרה מפריז לבקר את אביה, ומסתבר שבניגוד למה שסיפרה לו, היא חשפנית שהסתבכה עם העולם התחתון. לקראת סיומו של הסרט, לאור פנס ולצלילי מוזיקה רומנטית, מלמדת ויולה את אדריאן לעשות סטריפטיז.

כמה הערות:

  • 125 דקות הן הרבה זמן. שלושת הפרקים מהנים, העלילה מתפתלת ומתוחכמת, אבל קחו בחשבון בילוי ארוך והצטיידו בפופקורן ושתייה.
  • סיפור האהבה השלישי שמתפתח בין אדריאן לויולה, בין דה-נירו לבלוצ’י, הוא המתוקשר מבין שלושת הפרקים. לטעמי, דווקא פרק  זה הוא הפחות טוב מבין השלושה שמרכיבים את הסרט. אם הייתי צריכה לקצר את הסרט הארוך הייתי מוותרת עליו. ולמרות זאת, אני מליצה לראות את הסרט – בזכות שני הפרקים הראשונים: מהנים, מצחיקים, מפתיעים.
  • גיבורי שלושת הפרקים הם גברים. הסרט עצמו מוצג מנקודת מבט גברית: אהבת גבר לאשה בגיל צעיר, בגיל בוגר ובגיל השלישי. רוברטו הצעיר אוהב את שרה, אשה צעירה בגילו ומתאהב גם במיקול, אשה צעירה בגילו. פאביו, גבר באזור גיל החמישים, אוהב את אשתו בת גילו ומתאהב גם באליאנה בת גילו. אדריאן, גבר באזור גיל השבעים, מתאהב בויולה, הצעירה ממנו בעשרים וחמש שנים לפחות. בעוד שבשני הפרקים הראשונים יש התאמה בגילאים של הגברים והנשים, הרי שבפרק השלישי פער הגילאים משתרע על פני דור שלם. אדריאן מתאהב בבתו של חברו בן גילו. רק אני חשתי אי נוחות?
"המדריך לאהבה". צילום: יח"ץ
“המדריך לאהבה”. צילום: יח”ץ
  • לא ברור מה הניע את רוברט דה-נירו להצטרף לצוות שחקני הסרט, אבל מוזר מאוד לראות ולשמוע אותו מדבר איטלקית שוטפת, ובו זמנית, כמו בפרפרזה על מילות שירו המפורסם של שלמה יידוב, לשמוע אותו חושב בשפת אמו. דה-נירו כבר שיחק באיטלקית בסרטו של ברנרדו ברטולוצ’י “1900” (1976). למעשה, הרומן של דה-נירו עם השפה האיטלקית החל שנתיים קודם לכן, כששיחק את ויטו קורלאונה ב“הסנדק 2” של פרנסיס פורד קופולה וזכה באוסקר לשחקן המשנה הטוב ביותר (1974).
  • האמת היא, שעד כמה שדה-נירו נראה טוב לגילו, סצינת הסטריפטיז מהצד שלו חביבה ותו לאו. אולי אפילו עלובה. מזל (כך נדמה לי) שגם בלוצ’י מתפשטת במקביל. צפיתי בה לראשונה בסרט “מלנה” (2000) כשהיא מסחררת את כל גברי הכפר, הופכת למושא לשנאת הנשים ומשלמת על כך מחיר גבוה. גם כיום, כשהיא באמצע שנות הארבעים שלה, נותרה בלוצ’י סקסית. זו דעתי. אתם מוזמנים לצפות בסרט ולהחליט בעצמכם.
  • ואם כבר סצינת סטריפטיז, אז הנה עוד פרט טריוויה: אחד הסרטים הידועים שנוצרו בתקופת הזוהר של הקולנוע האיטלקי הוא “אתמול היום ומחר” (“Ieri, oggi, domani”). סרטו של הבמאי ויטוריו דה סיקה מורכב משלוש אפיזודות קומיות, בכולן מככבים סופיה לורן ומרצ’לו מסטרויאני. השניים מגלמים שלושה זוגות שונים בערים שונות באיטליה – נאפולי, מילאנו ורומא. באפיזודה השלישית, שמתרחשת ברומא, ישנה סצינת סטריפטיז של סופיה לורן הסקסית. הסרט זכה באוסקר לסרט הזר הטוב ביותר בשנת 1963.
    נקודות דמיון בין הסרטים: שלוש אפיזודות – שלוש אפיזודות, רומא – רומא, סטריפטיז באפיזודה השלישית – סטריפטיז באפיזודה השלישית. הממ…

* * *