הו ברצלונה, ברצלונה | אליפות העולם בשחייה BCN 2013

אתמול (יום ראשון) הסתיימה בברצלונה אליפות העולם ה-15 בשחייה. האליפות החלה ב- 19 ביולי, התקיימה בארבעה מתחמים שונים, לרבות הפלאו סנט ג’ורדי ופורט וול שבנמל ברצלונה, וכללה את כל חמשת המקצועות האולימפיים: קפיצה למים, שחייה צורנית, שחיה תחרותית, כדור מים ושחיה במים פתוחים.

BCN 2013 - פלאו סנט ג'ורדי. צילום: חורחה אנדרו, RFEN 2011
BCN 2013 – פלאו סנט ג’ורדי. צילום: חורחה אנדרו, RFEN 2011

בתחרויות השתתפו 2,293 ספורטאים שייצגו 181 מדינות. 267,000 צופים נהנו מהתחרויות ואני, כמו רבים אחרים, צפינו בהן בשידורים ישירים בטלוויזיה.

נהניתי מאוד לצפות בתחרויות. לא ראיתי את כולן. זה כמעט בלתי אפשרי לשלב אותן עם עבודה סדירה, אבל השתדלתי לצפות בסופי שבוע וגם בערבים ולהשלים פרטים מהסיקור באתרי ספורט שונים.

מבחינתי, התחרות הזו היתה תחרות של נשים, ואני מקדישה את הסיכום הקצר הזה לנשים – לספורטאיות המדהימות שנטלו חלק בתחרויות השונות.

BCN 2013 - הנוף מהבריכה העירונית של מונז'ואיק. צילום: חורחה אנדרו, RFEN 2011
BCN 2013 – הנוף מהבריכה העירונית של מונז’ואיק. צילום: חורחה אנדרו, RFEN 2011

תחרויות הקפיצה למים נערכו בבריכה העירונית של מונז’ואיק. איזו בחירה נהדרת! ניתן היה להשקיף על ברצלונה מגבוה, ומבחינתי, הכוכבת הגדולה היתה הכנסיה הבלתי גמורה של גאודי – הפמיליה סגרדה. ראיתי מעט מתחרויות הקפיצה למים, אבל אין ספק שהקופצות הסיניות שלטו בזירה. הסיניות הגיעו לברצלונה במטרה לנצח ובגדול, ואולי אפילו לחזור על ההישגים בשנגחאי.

BCN 2013 - הצמד צ'ן וליו, זוכות מדליית הארד בקבוצה זוגית מסונכרנת מ- 10 מטר. וכן, תסתכלו גם על הנוף. צילום: חורחה אנדרו, RFEN 2011
BCN 2013 – הצמד צ’ן וליו, זוכות מדליית הארד בקבוצה זוגית מסונכרנת מ- 10 מטר. וכן, תסתכלו גם על הנוף. צילום: חורחה אנדרו, RFEN 2011

בהמשך, בשחייה הצורנית, היה זה תורה של רוסיה להפגין עליונות ברורה על מתחרותיה. שבע מדליות זהב מתוך שבע. השחייניות הרוסיות שיחזרו את אליפות העולם בשנת 2011 וההמנון הרוסי נשמע פעם אחר פעם בפלאו סנט ג’ורדי.

BCN 2013 - שתי הסבטלנות בדרך אל הזהב וברקע - מטאליקה. צילום: RFEN 2011
BCN 2013 – שתי הסבטלנות בדרך אל הזהב וברקע – מטאליקה. צילום: RFEN 2011

זה היה שלטון הסבטלנות. החל משני הסולואים של סבטלנה רומאשינה, דרך שני הדואטים של שתי הסבטלנות (רומאשינה וקולשניקנקו), שני הקטעים הקבוצתיים (8 שחייניות) וכלה בקטע ה”קומבו” החופשי (10 שחייניות).

ומכולן, אין ספק שרומאנשינה בת ה-24, שעברה משמעותית את כל מתחרותיה בניקוד וזכתה בארבע מדליות זהב מתוך ארבע בהן התחרתה, היא הטובה ביותר בעולם כיום בטכניקה ובריקוד.

BCN 2013 - הצארית רומאנשינה בתרגיל סולו בדרך לעוד זהב מאושר. צילום: RFEN 2011
BCN 2013 – הצארית רומאנשינה בתרגיל סולו בדרך לעוד זהב מאושר. צילום: RFEN 2011

דרך אגב, מי שהשחייה הצורנית מתחברת לו עם קטעי מוזיקה קלאסית משעממים, כדאי שיידע שכבר מזמן זה לא כך. השחייניות מחפשות כל הזמן חידושים, ובתחרות הנוכחית הייתה מטאליקה, מוזיקה מסרטים ועוד.

עוד מנצחת גדולה בזירה הזו היתה המקומית אונה קרבונל, 23, שלאחר עבודה קשה, המון הופעות ורצון ברזל, זכתה בשבע מדליות באליפות הנוכחית – שלוש כסף וארבע ארד.

לא צפיתי בכלל בתחרויות כדורמים (חוץ מרבע אחד, אבל זה לא ממש נחשב), אז נעבור לשחייה תחרותית.

בשחייה תחרותית כבר השקעתי. והיה שווה – ספורטאיות נהדרות השתתפו באליפות, את חלקן זכרתי מהאולימפיאדה בלונדון.

עם שחייה יש לי יחסי אהבה-שנאה. נתחיל מזה שלמדתי שחייה רק בגיל מאוחר יחסית, בשל דלקות ריאות חוזרות ונשנות שחטפתי מדי שנה בחודשי הקיץ. זה בטח לא עזר למוטיביציה, למורל ולסגנון. בהמשך, ואני מייחסת את זה לגיל בו למדתי לשחות, היתה לי רתיעה מהכנסת הראש למים. משום מה, ולא משנה כמה שיעורי שיפור סגנון לקחתי (עד שויתרתי), לא הצלחתי לסנכרן את הנשימה. רק בשנים האחרונות התחלתי לשלוט בטכניקה והפחדים – הכל-כך לא רציונליים אבל משתקים – מטביעה או חנק נעלם ואיננו.

להבדיל, אין לי שום קושי לצפות בספורטאיות הטובות ביותר בעולם שוחות ומאתגרות שיאים. ובאליפות הזו, בחום והלחות הישראליים של עונת המלפפונים יולי-אוגוסט, זה היה מרתק במיוחד.

BCN 2013 - מיסי פרנקלין מזנקת במשחה השליחות 4*100. צילום: RFEN 2011
BCN 2013 – מיסי פרנקלין מזנקת במשחה השליחות 4*100. צילום: RFEN 2011

שתי אמריקאיות צעירות הפגינו יכולות מרשימות בתחרויות: קייטי לדקי בת ה-16 ומיסי (מליסה) פרנקלין בת ה-18.

לדקי זכתה בארבע מדליות זהב (שלוש אישיות ואחת קבוצתית) ושברה שני שיאי עולם.

פרנקלין זכתה בשש מדליות זהב (שלוש אישיות ושלוש קבוצתיות), שברה את השיא לנשים שעמד על חמש מדליות זהב והצטרפה לארבעה שחיינים נוספים שרק הם הצליחו להשיג הישג מרשים כזה, וביניהם מייקל פלפס ומרק ספיץ.

אתמול הוכתרה לדקי כשחיינית הטובה ביותר באליפות, בשל שיטת הדירוג שנותנת ניקוד בונוס על שיאי עולם.

BCN 2013 - קייטי לדקי במשחה. צילום: RFEN 2011
BCN 2013 – קייטי לדקי במשחה. צילום: RFEN 2011

ובכלל, אם היה צריך אישור לכך שהנשים הן הכוח העולה, הרי שבאליפות הזו נקבעו 6 שיאי עולם, כולם במשחי הנשים.

BCN 2013 - מייליטוטה מזנקת לקראת שבירת שיא העולם. צילום: RFEN 2011
BCN 2013 – מייליטוטה מזנקת לקראת שבירת שיא העולם. צילום: RFEN 2011

ואני שמחה להזכיר גם את השחייניות הבאות: קטינקה הוסו, ההונגריה זכתה בשתי מדליות זהב (200 מטר מעורב אישי; 400 מטר מעורב אישי) ובמדלית ארד.

BCN 2013 - קטינקה הוסו בפעולה. צילום: חורחה אנדרו, RFEN 2011
BCN 2013 – קטינקה הוסו בפעולה. צילום: חורחה אנדרו, RFEN 2011

קייט קמפבל האוסטרלית שזכתה בארבע מדליות: שתיים אישיות (זהב – 100 מטר חופשי, וכסף) ושתי מדליות כסף קבוצתיות, ואף אחד לא ייקח ממנה את תואר השחיינית המהירה ביותר ב- 100 מטר חופשי, גם במשחה האישי, וגם במשחים הקבוצתיים (חופשי ומעורב).

יוליה אפימובה הרוסיה שקבעה שיא עולם חדש בשלב המוקדמות במשחה ל-50 מטרים חזה, שיא עולם שהחזיק בדיוק משך חצי יום, משום שאז באה רותה מיילוטיטה הליטאית ובשלב חצי הגמר קבעה שיא עולם חדש.

מיילוטיטה, שזכתה בזהב בגמר למרחק זה, היא הליטאית הראשונה ששברה שיא עולם מאז הפירוד מברית המועצות. אפימובה זכתה באליפות בשלוש מדליות: שתיים זהב ואחת כסף.

BCN 2013 - עם הלשון בחוץ. יוליה אפימובה בסיום המשחה. צילום: RFEN 2011
BCN 2013 – עם הלשון בחוץ. יוליה אפימובה בסיום המשחה. צילום: RFEN 2011

ריקה מילר פדרסן הדנית שקבעה שיא עולם חדש במשחה ל-200 מטר חזה, בשלב חצי הגמר. ובת ארצה ג’נט אוטסן גריי זכתה במשחה ל- 50 מטרים פרפר.

ראנומי קרומווידיויו ההולנדית ששמה שובר שיניים אבל שחיינית נהדרת וזכתה בארבע מדליות, אחת זהב (50 מטר חופשי) ושלוש ארד.

* * *

עוד קצת ספורט:

פורמולה 1: הג’וב האיטלקי של אדריאן ניואי

ריאל מדריד: בגדי האמירטס החדשים

השעון, הגברת הזקנה ואני

נדיה קומנצ’י ואני / עבר, הווה ולונדון 2012