די כמו דיאנה. ג’י כמו גרייס. על נסיכות ועל סרטים

 

בחודשים הקרובים עומדים לצאת שני סרטים על חייהן של נסיכות בשר ודם: השחקנית נעמי ווטס תיכנס לנעליה של הנסיכה דיאנה ב- Diana, וניקול קידמן תגלם את הנסיכה גרייס ב- Grace of Monaco.

שתי נסיכות בשר ודם, שחייהן הססגוניים ומותן הטרגי הציתו את דמיוני בילדותי.

גרייס קלי. מתוך: ויקימדיה
גרייס קלי. ויקימדיה

סבתא שלי ז”ל, שכבר הספקתם קצת להכיר, קראה באופן אדוק את שבועון הרכילות הגרמני “בּוּנטֶה” (Bunte). היום הייתי קוראת לו צהובון. אז לא הכרתי את המילה. בכל שבוע, הייתי מתעדכנת אצלה על כל ה”מי ומי” – שחקנים ושחקניות ואנשי מלוכה אירופאים. אני, הקטנה, בלעתי ברעבתנות כל מילה ומילה שיצאה מפיה של סבתי. אחרי ההתעדכנות הייתי מקבלת לידיי, בחרדת קודש, את העיתון, גוזרת ממנו את הצילומים ומדביקה במחברת הכוכבים שלי. בנוסף לצילומים הכילה המחברת שהלכה ותפחה גם רשמים והערות על סרטים קלאסיים בהם צפיתי, מהופנטת.

בכל שבוע שמעתי סיפורים על חייהן של נסיכות – סיפורי סינדרלה עכשוויים מלווים בצילומי פפראצ’י: על שחקנית הקולנוע האמריקאית היפהפייה שהתחתנה עם הנסיך רנייה השלישי וילדה לו שלושה ילדים – הנסיכה גרייס ממונאקו; ועל הנסיכה דיאנה מבריטניה, הגננת בת ה-19 שהתחתנה עם צ’ארלס, הנסיך מויילס. רקמתי לעצמי חיי זוהר ועושר בבית מלוכה דמיוני. אספתי אל המחברת את תמצית הזוהר, הנהנתנות והעושר.

בדיעבד למדתי, שדיאנה באה ממשפחת אצולה עשירה וגם גרייס הייתה די מסודרת עוד לפני שהכירה את רנייה. אבל גם לאחר שהמידע שהיה ברשותי סתר לחלוטין את תיאורית סינדרלה ופרינס צ’ארמינג, סירבתי לוותר על הסיפור הוורוד והמתקתק שבניתי סביבן. הייתי צריכה קצת קסם וקצת נסיכות בשר ודם של כאן ועכשיו.

אני זוכרת איך היינו עצובות, סבתי ואני, באמצע ספטמבר 1982, כשכלי התקשורת דיווחו בהרחבה על תאונת הדרכים הקטלנית בה היו מעורבות גרייס קלי ובתה סטפני. חרושת של שמועות והשערות ליוותה את התאונה שבה הנסיכה גרייס נהרגה ובתה נפצעה. כיום, הגרסה המקובלת היא שגרייס, שנהגה במכונית, סבלה משבץ, וכתוצאה מכך איבדה את השליטה ברכב.

ובאוגוסט 1997, עוד תאונת דרכים קטלנית. עוד נסיכה נהרגה בתאונת דרכים. גם כאן צצו שמועות, סברות והשערות. היו שתלו את האשמה בפפראצ’י והיו שטענו לעוד מעורבים מסתוריים בתאונה. ועדת חקירה מלכותית קבעה בשנת 2006 שמדובר בתאונה ותו לאו. גם עתה, 16 שנים לאחר האירוע הטרגי, הרוחות לא נרגעו: השבוע דיווחו בבריטניה, כי הסקוטלנד יבדוק מידע חדש, לפיו מותה של הנסיכה דיאנה לא נגרם עקב תאונה אלא מדובר ברצח.

פוסטר הסרט Diana. מתוך: ויקיפדיה
פוסטר הסרט Diana. ויקימדיה

בשבוע שעבר נחשפו צילומים מהסרט החדש Diana שמתאר את השנתיים האחרונות בחייה של דיאנה (נעמי ווטס) ואת מערכת היחסים הרומנטית שלה עם מנתח הלב ד”ר חסנת קאהן (נאווין אנדרו).

נעמי ווטס כנסיכה דיאנה. מתוך הסרט "Diana". השמלה המזוהה ביותר עם אזאגורי היא השמלה הכחולה שלבשה דיאנה במסגרת ביקור בבלט המלכותי הבריטי ברויאל אלברט הול בנייטברידג'. צילום: Laurie Sparham. באדיבות: Visit Britain
נעמי ווטס כנסיכה דיאנה. מתוך הסרט “Diana”. השמלה המזוהה ביותר עם אזאגורי היא השמלה הכחולה שלבשה דיאנה במסגרת ביקור בבלט המלכותי הבריטי ברויאל אלברט הול בנייטברידג’. צילום: Laurie Sparham. באדיבות: Visit Britain
מתוך הסרט "Diana". צילום: Laurie Sparham. באדיבות: Visit Britain
מתוך הסרט “Diana”. צילום: Laurie Sparham. באדיבות: Visit Britain
מחוץ לעיר הבירה, דיאנה וד"ר קאהן בחופים הרומנטיים של ביצ'י הד (Beachy Head) שבמזרח ססקס. רומנטיהנסיכה דיאנה ומנתח הלב ד"ר חסנת קאהן. מתוך הסרט "Diana". צילום: Laurie Sparham. באדיבות: Visit Britain
מחוץ לעיר הבירה, דיאנה וד”ר קאהן בחופים הרומנטיים של ביצ’י הד (Beachy Head) שבמזרח ססקס. מתוך הסרט “Diana”. צילום: Laurie Sparham. באדיבות: Visit Britain