אירוקה חוגגת 75 למותג משקפי השמש ריי-באן

מותג משקפי השמש ריי-באן חוגג השנה 75 שנים להיווסדו. על ההתחלה, הטייסים, אודרי הפבורן, האחים בלוז וטום קרוז. 

במשך השנים הצלחתי לצבור אוסף יפה של משקפי שמש ריי-באן (Ray-Ban): ברשותי שני זוגות משקפי שמש מדגם Wayfarer.
האחד בדוגמת צבעי הסוואה ירוקים והשני שחור-לבן. עד לפני חודשיים היו לי גם זוג משקפי שמש מסדרת Jackie Ohh, משקפי שמש אוברסייז בצבע כחול נייבי ושמנת.
השארתי אותם לבד למשך חמש דקות בסינמטק תל אביב וזהו זה.
ביי ביי ג’קי או.
הרכישה האחרונה שלי היא משקפי שמש מדגם RB3467, מעין Aviator (משקפי הטייסים) ספורטיבי.
אל תגלו, אבל קניתי גם חיקוי של Wayfarer אדומים משוק הכרמל. התאהבתי בצבע והם מונחים יפה על המדף. אני לא מרכיבה אותם, כי נראה לי שהנזק לעיניים גדול יותר מהערך האופנתי שלהם.

ריי-באן – ההתחלה

הכל התחיל בשנות השלושים: סגן ג’ון מק’קרידי, טייס חיל האוויר האמריקאי, חזר מטיסה וטען כי השמש פוגעת בראייתו. הוא פנה לחברת באוש אנד לומב (Bausch & Lomb) בבקשה לייצר עבורו משקפי שמש אלגנטיות.

בשביעי למאי 1937 רשמה חברה חדשה – Ray Ban, בבעלותם של חברת באוש אנד לומב ומק’קרידי – פטנט על משקפי השמש Ray Ban Aviators. המשקפיים היו קלים מאוד יחסית למשקפיים הקימם בשוק באותו זמן ועשויים ממתכת מצופה זהב עם עדשות זכוכית בצבע ירוק מינרלי.

טייסי חיל האוויר האמריקאי אימצו מייד את משקפי השמש החדשים ואת הלוק שהתלווה אליהם וכך נולד הכינוי למשקפי השמש של ריי-באן – “משקפי טייסים”.

צילומיו של גנרל דאגלס מק’ארתור חובש את המשקפיים במהלך הנחיתה על חופי הפיליפינים במלחמת עולם השנייה, שפרסם מגזין LIFE, הפכו את המשקפיים ללהיט בקרב כלל האמריקאים.

בשנות החמישים והששים החליפו מסגרות הפלסטיק את מסגרות המתכת במשקפי ה- Ray-Ban Wayfarer. דגם זה של משקפיים הפך להיות פופולארי ו- “cool” במהירות.

ריי-באן כובשים את הוליווד

אודרי הפבורן בתפקיד הולי גולייטלי בסרט "ארוחת בוקר בטיפאני'ס"
אודרי הפבורן בתפקיד הולי גולייטלי בסרט “ארוחת בוקר בטיפאני’ס”

זמן קצר לאחר שכיכבו בקרב הקצינים והג’נטלמנים של חיל האוויר האמריקאי, הופיעו משקפי השמש של ריי-באן גם על השטיח האדום של הוליווד ועל פניהם של ידוענים ואייקוני אופנה ותרבות. ג’ון קנדי וג’קי אונאסיס העדיפו משקפי ריי-באן. אודרי הפבורן, שגילמה את הולי גולייטלי בסרט “ארוחת בוקר בטיפאני’ס”, הרכיבה בפרקי זמן משמעותיים מהסרט משקפי שמש מדגם ה- Wayfarer והביאה להגדלת מכירות הדגם בשנות הששים.

בשנות השמונים, בעקבות חתימתם של הסכמי פרסום סמויים בין ריי-באן לבין אולפנים בהוליווד, נראו הגיבורים מרכיבים משקפי שמש ריי-באן בששים סרטים וסדרות טלוויזיה.

כרזת הסרט "האחים בלוז". האחים והמשקפיים
כרזת הסרט “האחים בלוז”. האחים והמשקפיים

כך, בשנת 1982 היו אלה ג’ון בלושי ודן אקרויד – “האחים בלוז” – שהרכיבו לאורך כל הסרט משקפי ריי-באן שחורים (זוכרים את הפלופ האירוויזיוני הישראלי “שיר הבטלנים”/”ההופה הולה”?).

שנה לאחר מכן, ב- 1983, החל שיתוף הפעולה עם שחקן צעיר ומבטיח בשם טום קרוז בסרט “שעשועים מסוכנים” (“Risky Business”). קרוז הרכיב את משקפי ה- Wayfarer ומכירות הדגם עלו משמעותית.

בהמשך, בסרט “אהבה בשחקים” (“Top Gun”) נראה קרוז עם משקפי ה- Aviators. היה זה שיתוף פעולה פורה מבחינת חברת ריי-באן: במהלך שבעת החודשים בהם הוקרן הסרט בבתי הקולנוע עלו מכירות הדגם בארבעים אחוז.

כרזת הסרט "שעשועים מסוכנים". טום קרוז וה- Wayfarer שלו
כרזת הסרט “שעשועים מסוכנים”. טום קרוז וה- Wayfarer שלו

במהלך השנים ייצרו ריי באן קולקציות רבות של משקפי שמש, כל אחת מכוונת לקהל יעד שונה בגיל ובהעדפות. קולקציות אחדות מסורתיות וקונבנציונליות בזמן שאחרות – ייחודיות ומקוריות.

השנה חוגג המותג ריי-באן 75 שנים של הצלחה, חידושי טכנולוגיה ומובילות אופנתית.

* * *

לרגל החגיגות משיקה רשת חנויות “אירוקה” מחלקת בוטיק ובה מגוון רחב של דגמי המותג בחנות שבקניון עזריאלי וכן רשת חנויות “פופ אפ” ברחבי הארץ בה יוצעו למכירה דגמים במהדורות מיוחדות למשך חודש ימים, מיום ראשון 24.6.2012. 

חנות בתוך חנות - מתחם ריי-באן בתוך חנות הדגל של אירוקה בקניון עזריאלי. צילום: לם וליץ
חנות בתוך חנות – מתחם ריי-באן בתוך חנות הדגל של אירוקה בקניון עזריאלי. צילום: לם וליץ

* * *