אידלסון 10 בככר רבין / על טעם וריחן

בוקר בתל אביב. התבטלה לי פגישה וזו היתה סיבה טובה למצוא מקום נחמד לשבת בו, לעצור לרגע ולהתארגן לקראת הפגישה הבאה. עברתי ליד אידלסון 10 שמול ככר רבין והחלטתי לנוח שם. כשהגיעה המלצרית התברר לי, לצערי, שבסניף זה אין ארוחות בוקר, אז התנחמתי בסנדוויץ’ לחמניית חלב עם ממרח ביצים.

לצידו הזמנתי חליטת תה מבית אוצ’ה OCHA. קשה לקבל החלטות על הבוקר, אבל בסופו החלטתי לנסות, מבין כל החליטות, את הצ’אי איורוודה. בתפריט החליטות נכתב שמדובר בחליטת טולסי עם תפוז וג’ינג’ר, בהשראת הצ’אי ההודי. קיבלתי את התה עם עוגיות טריות מתוקות.

טעמתי את התה, אכלתי את הלחמניה והעוגיות. הנאה קטנה של בוקר. ואז בדיוק כשהתכוננתי להמשיך לפגישה הבאה – קיבלתי טלפון שגם היא התבטלה. נו טוב. חזרה למשרד. תוך כדי נסיעה התחילה להתעורר בי סקרנות לגבי הטולסי הזה. מה זה הטולסי הזה שבחליטה? היה לו טעם וריח שהזכיר ריחן (בזיליקום) אבל ממתי קוראים לריחן טולסי?

כמה מאמרים ואתרים לאחר מכן התאמתה ההשערה – טולסי הוא השם ההודי של עלי הריחן. מסתבר, שלריחן יש סגולות רפואיות רבות, שלא הייתי מודעת להן עד היום. ריחן עשיר בפוליפנולים, שהם קבוצת כימיקלים נוגדי חמצון (אנטיאוקסידנטים) ונוגדי סרטן. מחקרים מלמדים שריחן מסייע לחולים בשחמת הכבד ובדלקת כבד, וכן עוזר בבקרת רמת הסוכר לסוכרתיים.

בריחן יש ויטמין C וברזל. לעיסת עלי הריחן מקלה בהתקררות (אני כבר הולכת לטפח את שתילי הריחן בעדנית שקצת הזנחתי לאחרונה, בסגנון: הכן ריחנך לחורף) ומסייע כנגד שיעול, שכן יש בו חומרים מכייחים. טיפות תמצית ריחן באוזניים מקלות על כאב אוזניים. וזה עוד לא הכל – הוא גם מקל על כאבי בטן והפרעות עיכול.

איפה הקץ’? – שנייה לפני שהחלטתי להכריז על הריחן כמאכל הלאומי ולאכול אותו ללא הגבלה, קראתי שיש לריחן השפעה שלילית על הפוריות: הוא מקטין את רמת האסטרוגן אצל נשים ואת ספירת הזרע אצל גברים. לא מצאתי תימוכים מחקריים, אבל ליתר ביטחון ממליצה לאכול בקטנה, אבל לא להתפרע.

המשך יום נהדר לכולנו.

* * *